The people have spoken, and we can now announce the winners of the 2014 Theatre People's Choice Awards! Scroll down for excitement and theatre people supporting other theatre people…


Pictured above: A Tony trophy! (Unfortunately, not presented to any of our winners today.)

Numbers denote a placing, and if two numbers are the same, we have a tie!

Concert/Revue Performance

1. Bend It Like Broadway, Wonthaggi Theatrical Group 
2. O2: OXAGEN’s Fifth Anniversary Gala, OXAGEN Productions
3. Broadway Stitched Up, SLAMS Music Theatre

Design Award

1. Breanna Fowler, make up, The Addams Family, OCPAC (Old Carey Performing Arts Club) 
2. Nadia Gianinotti / Dale Brander, graphics / animations, Joseph and the Technicolor Dreamcoat, Windmill Theatre Company 
3. Graham McGuffie / Merinda Backway, Buffalo train scene, 42nd Street, CLOC Musical Theatre

Ensemble Performance

1.The Ancestors, The Addams Family, OCPAC (Old Carey Performing Arts Club) 
2. The ensemble, Frankenstein, Williamstown Musical Theatre Company 
3. The Little Old Ladies, The Producers, OSMaD (Old Scotch Music and Drama Club) 

Cameo Performance

1. Andrew Roberts, Uncle Jocko, Gypsy, Williamstown Musical Theatrre Company 
2. Ian Moore, LeFevre / Passarino, The Phantom of the Opera, Warragul Theatre Company
3. Jeremy Zuber, Bert Healy, Annie, Wangaratta Players 
3. Nick Wilson, Palace Guard 1, Judith Prior’s What’s New Pussycat?, Horsham Arts Council

Dancer’s Award

1. The Dancers, 42nd Street, CLOC Musical Theatre 
2. Robbie Smith, Tulsa, Gypsy, Williamstown Musical Theatrre Company 
3. Taylah Ritchie, Fame, Altona City Theatre


First Performance in a Featured Role

1. Monique Dawes, Wednesday Addams, The Addams Family, OCPAC (Old Carey Performing Arts Club)
2. Molly Fry, Christine Daae, The Phantom of the Opera, Ballarat Lyric Theatre 
3. Tom Green, Jesus, Jesus Christ Superstar, Wonthaggi Theatrical Group 


Junior Performer in an Open Production

1. Molly Fry, Christine Daae, The Phantom of the Opera, Ballarat Lyric Theatre 
2. Fintan McCrave, Oliver, Oliver!, PLOS Musical Productions
3. Karina Thompson, Baby June, Gypsy, SPX Waterdale Players 


Female Performer in a Supporting Role

1. Monique Dawes, Wednesday Addams, The Addams Family, OCPAC (Old Carey Performing Arts Club)
2. Jessica Barlow, Justine, Frankenstein, Williamstown Musical Theatre Company 
3. Pam Christie Birkett, Dorothy Brock, 42nd Street, CLOC Musical Theatre

Male Performer in a Supporting Role

1. Mario Mohorko, Uncle Fester, The Addams Family, OCPAC (Old Carey Performing Arts Club) 
2. Lee Threadgold, Herbie, Gypsy, Williamstown Musical Theatrre Company 
3. Pasquale Bartalotta, Mereb, Elton John and Tim Rice’s Aida, UMMTA (The University of Melbourne Music Theatre Association) 

Female Performer in a Leading Role

1. Carla White, Narrator, Joseph and the Technicolor Dreamcoat, Windmill Theatre Company
2. Melanie Ott, Peggy Sawyer, 42nd Street, CLOC Musical Theatre 
3. Lucy Ross, Morticia Addams, The Addams Family, OCPAC (Old Carey Performing Arts Club) 

Male Performer in a Leading Role

1. Nelson Gardner, Gomez Addams, The Addams Family, OCPAC (Old Carey Performing Arts Club) 
2. James Terry, Joseph, Joseph and the Technicolor Dreamcoat, Windmill Theatre Company
3. Mark Doran, The Creature, Frankenstein, Williamstown Musical Theatre Company 

Lighting

1. Jason Bovaird / Deryk Hartwick, Frankenstein, Williamstown Musical Theatre Company 
2. Mystic Entertainmentz (Matthew Heenan / Scott Snowden), The Phantom of the Opera, Ballarat Lyric Theatre 
3. Brad Alcock, Rent, CenterStage Geelong 

Technical Achievement

1. Frankenstein, Williamstown Musical Theatre Company 
2. 42nd Street, CLOC Musical Theatre 
3. The Phantom of the Opera, Ballarat Lyric Theatre


Wardrobe

1. Shonaid Uccellini, The Addams Family, OCPAC (Old Carey Performing Arts Club)
2. Rodney Green, The Phantom of the Opera, Ballarat Lyric Theatre 
3. Victoria Horne, 42nd Street, CLOC Musical Theatre


Settings

1. Richard Perdriau, The Producers, OSMaD (Old Scotch Music and Drama Club)
2. Damian Muller, Chicago, BLOC Music Theatre 
3. Graham McGuffie / Merinda Backway, 42nd Street, CLOC Musical Theatre


Choreography

1. Susan Lewis, 42nd Street, CLOC Musical Theatre 
2. Mandy Vugler, The Addams Family, OCPAC (Old Carey Performing Arts Club) 
3. Craig Wiltshire, Crazy for You, Babirra Music Theatre

Musical Direction

1. Bev Woodford, 42nd Street, CLOC Musical Theatre 
1. Daniel Donovan, The Addams Family, OCPAC (Old Carey Performing Arts Club)
2. Andrew Houston / Amber Simm, Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat, Windmill Theatre Company 
3. Ben Hudson, The Producers, OSMaD (Old Scotch Music and Drama Club)

Direction

1. Shaun Kingma, Frankenstein, Williamstown Musical Theatre Company 
2. Connor Crawford, The Addams Family, OCPAC (Old Carey Performing Arts Club) 
3. Stephen O’Neil, The Phantom of the Opera, Ballarat Lyric Theatre Stephen O’Neil, The Phantom of the Opera, Ballarat Lyric Theatre


Production of the Year

1. Legally Blonde, CLOC Musical Theatre 
2. The Addams Family, OCPAC (Old Carey Performing Arts Club) 
2. Frankenstein, Williamstown Musical Theatre Company 
3. The Phantom of the Opera, Ballarat Lyric Theatre

 

Congratulations to all for a fantastic amateur theatre calendar in 2014. May 2015 be full of wonderful nominees!

Comments

comments