Nominations are out! See you on December 10 when we find out who won!!

Music Theatre Guild of Victoria Awards for Excellence 2011 Open Section NOMINATIONS

 

Kiss of the Spiderwoman, SHooSH! Productions

Avenue Q, Altona City Theatre

Cabaret, Wonthaggi Theatrical Group

West Side Story, Babirra Music Theatre

The Boy from Oz, leading note theatre

Floyd Collins, Octave Theatre

Aspects of Love, CLOC Musical Theatre

Chicago, Williamstown Musical Theatre Company


Direction
Danny Forward / Lorraine Ellis, I Love You, You’re Perfect, Now Change, Beaumaris Theatre

Nathan Firmin / Brad Fischer, Kiss of the Spiderwoman, SHooSH! Productions

Dean Mitchelmore, Avenue Q, Altona City Theatre

Colin Mitchell, Cabaret, Wonthaggi Theatrical Group

Paul Watson, West Side Story, Babirra Music Theatre

Stephen O’Neil, The Boy from Oz, leading note theatre

James Cutler, Floyd Collins, Octave Theatre

Shaun Kingma, Aspects of Love, CLOC Musical Theatre

Paul Watson, Chicago, Williamstown Musical Theatre Company

 

Musical Direction
Anthony Cardamone, Curtains, UMMTA (University of Melbourne Music Theatre Association)

Hugh McKelvey, The Sound of Music, BLOC Music Theatre

Carmel Slater, Cabaret, Wonthaggi Theatrical Group

Ben Hudson, West Side Story, Babirra Music Theatre

Ian Govan, The Boy from Oz, leading note theatre

Brian Clough, Trial by Jury / H.M.S. Pinafore, Savoy Opera Company

Andrew Houston, Aspects of Love, CLOC Musical Theatre

Ben Hudson, Sweeney Todd, OSMaD (Old Scotch Music and Drama Club)

Daniel Heskett, Chicago, Williamstown Musical Theatre Company


Choreography

Nathan Firmin, Kiss of the Spiderwoman, SHooSH! Productions

Lauri Uldrikis, Curtains, UMMTA (University of Melbourne Music Theatre Association)

Bron Kalos, Cabaret, Wonthaggi Theatrical Group

Leigh Barker / Ashley Tynan, West Side Story, Babirra Music Theatre

Vanessa Sheehan, The Boy from Oz, leading note theatre

Venessa Paech, Chicago, Williamstown Musical Theatre Company


Settings
Bryan Baldwin, The Sound of Music, PLOS Musical Productions

Nathan Weyers, The Sound of Music, BLOC Music Theatre

Colin Mitchell, Cabaret, Wonthaggi Theatrical Group

Jeremy Bailey-Smith, West Side Story, Babirra Music Theatre

Adrian Carr with John Shelbourn, Seven Brides for Seven Brothers, Mountain District Musical Society

Colin Mitchell, Jekyll and Hyde, Leongatha Lyric Theatre

Brenton Staples, Aspects of Love, CLOC Musical Theatre

Paul Watson, Chicago, Williamstown Musical Theatre Company

 

Wardrobe
Jenni Osburn, I Love You, You’re Perfect, Now Change, Beaumaris Theatre

Colin Mitchell, Cabaret, Wonthaggi Theatrical Group

Jeremy Bailey-Smith, West Side Story, Babirra Music Theatre

Cait Larcombe, The Boy from Oz, leading note theatre

Libby and David Panther, Jekyll and Hyde, Leongatha Lyric Theatre

Suzanne Ellt, Chicago, Williamstown Musical Theatre Company

 

Lighting
Brenton Van Vliet, Avenue Q, Altona City Theatre

Tim Smith, Curtains, UMMTA (University of Melbourne Music Theatre Association)

Matthew Heenan, The Sound of Music, BLOC Music Theatre

Jason Bovaird / Michael Brasser, West Side Story, Babirra Music Theatre

Matthew Heenan, The Boy from Oz, leading note theatre

Damien Calvert, Floyd Collins, Octave Theatre

Jason Bovaird, Chicago, Williamstown Musical Theatre Company

 

Technical Achievement

Avenue Q, Altona City Theatre

The Sound of Music, BLOC Music Theatre

Cabaret, Wonthaggi Theatrical Group

West Side Story, Babirra Music Theatre

Seven Brides for Seven Brothers, Mountain District Musical Society

The Boy from Oz, leading note theatre

Aspects of Love, CLOC Musical Theatre

Male Performer in a Leading Role

Samuel Kitchen, Molina, Kiss of the Spiderwoman, SHooSH! Productions

Shaun Kingma, Valentin, Kiss of the Spiderwoman, SHooSH! Productions

Jez Hunghanfoo, Princeton / Rod, Avenue Q, Altona City Theatre

Josiah Lulham, Lieutenant Frank Cioffi, Curtains, UMMTA (University of Melbourne Music Theatre Association)

Will Hanley, Emcee, Cabaret, Wonthaggi Theatrical Group

Daniel Mottau, Tony, West Side Story, Babirra Music Theatre

Andrew Ronay-Jenkings, Peter Allen, The Boy from Oz, leading note theatre

Tyson Legg, Floyd Collins, Floyd Collins, Octave Theatre

Blake Testro, Alex Dillingham, Aspects of Love, CLOC Musical Theatre


Female Performer in a Leading Role

Penelope Bruce, Kate Monster / Lucy the Slut, Avenue Q, Altona City Theatre

Rosa McCarty, Dusty, Dusty – The Original Pop Diva, Williamstown Musical Theatre Company

Maree Barnett, Roxie Hart, Chicago, NOVA Music Theatre

Britt Lewis, Sally Bowles, Cabaret, Wonthaggi Theatrical Group

Georgia Wilkinson, Maria, West Side Story, Babirra Music Theatre

Jess Barlow, Audrey, Little Shop of Horrors, Altona City Theatre

Rosa McCarty, Rose Vibert, Aspects of Love, CLOC Musical Theatre

Erin Cooke, Velma Kelly, Chicago, Williamstown Musical Theatre Company

Katie Weston, Roxie Hart, Chicago, Williamstown Musical Theatre Company


Male Performer in a Supporting Role

Zak Brown, Warden, Kiss of the Spiderwoman, SHooSH! Productions

David Barclay, Nicky / Trekkie Monster, Avenue Q, Altona City Theatre

John Watson, Herr Schultz, Cabaret, Wonthaggi Theatrical Group

Robbie Carmellotti, Bernardo, West Side Story, Babirra Music Theatre

Jon Christie, Gideon, Seven Brides for Seven Brothers, Mountain District Musical Society

Scott Leggo, Greg Connell, The Boy from Oz, leading note theatre

Luke Bilotta, Young Guido, Nine, Four-Letter-Word Theatre

Kyle Richardson, Leaf Coneybear, The 25th Annual Putnam County Spelling Bee, JYM theatre co.

Dean Snook, George Dillingham, Aspects of Love, Cardinia Performing Arts Company

Angelo De Cata, Billy Flynn, Chicago, Williamstown Musical Theatre Company

Stuart Dodge, Amos Hart, Chicago, Williamstown Musical Theatre Company

Tyler Hess, Jack, Into the Woods, Phoenix Theatre Company


Female Performer in a Supporting Role

Mary Mirtchsin, Mother Abbess, The Sound of Music, Latrobe Theatre Company

Philippa Chalke, Mary O’Brien, Dusty – The Original Pop Diva, Williamstown Musical Theatre Company

Elly Poletti, Fraulein Kost, Cabaret, Wonthaggi Theatrical Group

Zuleika Khan, Anita, West Side Story, Babirra Music Theatre

Sophie Livitsanis, Judy Garland, The Boy from Oz, leading note theatre

Beth Sheehan, Marion Woolnough, The Boy from Oz, leading note theatre

Stephanie John, Lilliane La Fleur, Nine, Four-Letter-Word Theatre

Holly Sharpe, Guido’s Mother, Nine, Four-Letter-Word Theatre

Victoria Zainal, Mabel, The Pajama Game, Babirra Music Theatre

Lauren Elise, Giuletta Trapani, Aspects of Love, CLOC Musical Theatre

Junior Performer in an Open Production

Callum Mackay, Rolf, The Sound of Music, Latrobe Theatre Company

Britt Lewis, Sally Bowles, Cabaret, Wonthaggi Theatrical Group

Siobhan Barry, Sarah Brown, Guys and Dolls, Warragul Theatre Company

Georgia Wilkinson, Maria, West Side Story, Babirra Music Theatre

Uisce Goriss-Dazeley, Young Peter, The Boy from Oz, leading note theatre

Campbell Bonello, Lefou, Disney’s Beauty and the Beast Jr, Williamstown Musical Theatre Company

Gladys Moncrieff Award for First Performance in a Featured Role

Julia Duke, Gary Coleman, Avenue Q, SLAMS Music Theatre Company

Elly Poletti, Fraulein Kost, Cabaret, Wonthaggi Theatrical Group

Elizabeth Barry, Emma Carew, Jekyll and Hyde, Leongatha Lyric Theatre

Josiah Brooks, Sky Masterson, Guys and Dolls, Warragul Theatre Company

Nathan McLean, Nicely Nicely, Guys and Dolls, Warragul Theatre Company Belinda Elliott, Sandy, Grease, Horsham Arts Council

 

Dancer’s Award
Tony Wasley, Daddy Brubeck, Sweet Charity, Footlight Productions

Elizabeth Salpietro, An Evening at Beaumaris Theatre, Beaumaris Theatre

Anthony DiDonato, Guys and Dolls, Warragul Theatre Company

Will Hanley, Emcee, Cabaret, Wonthaggi Theatrical Group

The Cossacks, Fiddler on the Roof, CLOC Musical Theatre

Robbie Carmellotti, Bernardo, West Side Story, Babirra Music Theatre

Jasper Salomonsz, Mr Mistoffelees, Cats, PLOS Musical Productions

Grant Buse, The Men, Nine, Four-Letter-Word Theatre


Cameo Performance

Lachy Joyce, YMCA receptionist and others, Sweet Charity, Footlight Productions

Matt Skinner, Gladhand, West Side Story, Babirra Music Theatre

Conrad Winfield, Teen Angel, Grease, Horsham Arts Council

 

Ensemble Performance

The cast, I Love You, You’re Perfect, Now Change, Beaumaris Theatre

The prisoners, Kiss of the Spiderwoman, SHooSH! Productions

The Salzburg children, The Sound of Music, Latrobe Theatre Company

The nuns, The Sound of Music, BLOC Music Theatre

Supporting cast, Floyd Collins, Octave Theatre

The cast, Assassins, UMMTA (University of Melbourne Music Theatre Association)

 

Design Award
Kristen Mitchelmore, puppets, Avenue Q, Altona City Theatre

Chris White / Lynette White, Tevye’s Dream, Fiddler on the Roof, CLOC Musical Theatre

Stephen O’Neil, “I Still Call Australia Home”, The Boy from Oz, leading note theatre

Ron Schneider, Mark Deckert, Peter Mitton and the restoration team, Greased Lightning, Grease, Horsham Arts Council

Giancarlo Salamanca, graphic design, Assassins, UMMTA (University of Melbourne Music Theatre Association)
. There were 72 Open Section productions in 2011.

Comments

comments