WINNER Ryan Bondy A.J. Holmes and Company THE BOOK OF MORMON AUS 4136 (c) Jeff...

The Book of Mormon has taken out the award for Best Musical at the 2017 Helpmann Awards, which were held at Sydney’s Capitol Theatre this evening.

Below is the full list of winners from tonight’s ceremony.

BEST NEW AUSTRALIAN WORK

LEAH PURCELL
The Drovers Wife
Belvoir


BEST COSTUME DESIGN

GREGG BARNES
Aladdin
Disney Theatrical Productions (Australia)


BEST LIGHTING DESIGN

JOACHIM KLEIN
Saul
Adelaide Festival in association with the State Opera of South Australia, the Adelaide Symphony Orchestra and the Adelaide Festival Centre present a Glyndebourne Festival Opera production

 

BEST ORIGINAL SCORE

IAIN GRANDAGE AND RAHAYU SUPANGGAH
Satan Jawa
Arts Centre Melbourne, Asia TOPA and Melbourne Symphony Orchestra

 

BEST MUSIC DIRECTION

ERIN HELYARD
Saul
Adelaide Festival in association with the State Opera of South Australia, the Adelaide Symphony Orchestra and the Adelaide Festival Centre present a Glyndebourne Festival Opera production

 

BEST SCENIC DESIGN

ANNA CORDINGLEY
Jasper Jones
Melbourne Theatre Company

 

BEST SOUND DESIGN

GARETH FRY AND PETE MALKIN
The Encounter
Complicite, Sydney Festival, Malthouse Theatre, Adelaide Festival and Perth International Arts Festival

 

BEST CABARET PERFORMER

HOPE HAAMI, JUANITA DUNCAN, OFA FOTU, CRYSTAL STACEY, ALEXIS WEST, GHENOA GELA, LISA FA’ALAFI AND KIM ‘BUSTY BEATZ’ BOWERS
Hot Brown Honey
Briefs Factory, Arts Centre Melbourne and Sydney Opera House

 

BEST COMEDY PERFORMER

HANNAH GADSBY
Nanette
Token Events

 

BEST PRESENTATION FOR CHILDREN

JUMP FIRST, ASK LATER
Powerhouse Youth Theatre and Force Majeure

 

BEST REGIONAL TOURING PRODUCTION

TERRAIN
Bangarra Dance Theatre

 

BEST AUSTRALIAN CONTEMPORARY CONCERT

NICK CAVE & THE BAD SEEDS AND BILLIONS AUSTRALIA
Nick Cave & the Bad Seeds
Billions Australia

 

BEST CONTEMPORARY MUSIC FESTIVAL

MONA FOMA 2017
Museum of Old and New Art

 

BEST INTERNATIONAL CONTEMPORARY CONCERT

PATTI SMITH AND BLUESFEST TOURING
Patti Smith and her Band Australian Tour 2017
Bluesfest Touring

 

BEST BALLET

BALLET PRELJOCAJS SNOW WHITE
QPAC in association with Brisbane Festival

 

BEST DANCE PRODUCTION

ATTRACTOR
Dancenorth and Lucy Guerin Inc, with Arts Centre Melbourne, Asia TOPA, WOMADelaide and Brisbane Festival

 

 

BEST CHOREOGRAPHY IN A BALLET, DANCE OR PHYSICAL THEATRE PRODUCTION

GIDEON OBARZANEK AND LUCY GUERIN
Attractor
Dancenorth and Lucy Guerin Inc, with Arts Centre Melbourne, Asia TOPA, WOMADelaide and Brisbane Festival

 

BEST MALE DANCER IN A BALLET, DANCE OR PHYSICAL THEATRE PRODUCTION

KEVIN JACKSON
Nijinsky
The Australian Ballet

 

BEST FEMALE DANCER IN A BALLET, DANCE OR PHYSICAL THEATRE PRODUCTION

LILIAN STEINER
Split
Lucy Guerin Inc and Arts House

 

BEST VISUAL OR PHYSICAL THEATRE PRODUCTION

SNAKE SESSIONS
Branch Nebula, produced by Intimate Spectacle, toured by Arts on Tour

 

BEST DIRECTION OF AN OPERA

BARRIE KOSKY
Saul
Adelaide Festival in association with the State Opera of South Australia, the Adelaide Symphony Orchestra and the Adelaide Festival Centre present a Glyndebourne Festival Opera production

 

BEST FEMALE PERFORMER IN A SUPPORTING ROLE IN AN OPERA

LORINA GORE
King Roger
Opera Australia

 

BEST MALE PERFORMER IN A SUPPORTING ROLE IN AN OPERA

KANEN BREEN
Saul
Adelaide Festival in association with the State Opera of South Australia, the Adelaide Symphony Orchestra and the Adelaide Festival Centre present a Glyndebourne Festival Opera production


BEST FEMALE PERFORMER IN AN OPERA

LISE LINDSTROM
The Ring Cycle
Opera Australia

 

BEST MALE PERFORMER IN AN OPERA

CHRISTOPHER PURVES
Saul
Adelaide Festival in association with the State Opera of South Australia, the Adelaide Symphony Orchestra and the Adelaide Festival Centre present a Glyndebourne Festival Opera production

 

BEST OPERA

SAUL
Adelaide Festival in association with the State Opera of South Australia, the Adelaide Symphony Orchestra and the Adelaide Festival Centre present a Glyndebourne Festival Opera production

 

BEST CHAMBER AND/OR INSTRUMENTAL ENSEMBLE CONCERT

ACADEMY OF ST MARTIN IN THE FIELDS
Academy of St Martin in the Fields, Melbourne Recital Centre, Sydney Opera House and QPAC

 

BEST SYMPHONY ORCHESTRA CONCERT

STEMME, SKELTON, TRISTAN & ISOLDE
Tasmanian Symphony Orchestra

 

BEST INDIVIDUAL CLASSICAL MUSIC PERFORMANCE

JOSHUA BELL
Academy of St Martin in the Fields
Academy of St Martin in the Fields, Melbourne Recital Centre, Sydney Opera House and QPAC

 

BEST DIRECTION OF A PLAY

LETICIA CÁCERES
The Drovers Wife
Belvoir

 

 

BEST FEMALE ACTOR IN A SUPPORTING ROLE IN A PLAY

AMBER MCMAHON
Girl Asleep
Windmill Theatre Company

 

 

BEST MALE ACTOR IN A SUPPORTING ROLE IN A PLAY

GUY SIMON
Jasper Jones
Melbourne Theatre Company

 

BEST FEMALE ACTOR IN A PLAY

KATE MULVANY
Richard 3
Bell Shakespeare

 

BEST MALE ACTOR IN A PLAY

MARK COLES SMITH
The Drovers Wife
Belvoir


BEST PLAY

THE DROVERS WIFE
Belvoir


BEST DIRECTION OF A MUSICAL

TREY PARKER AND CASEY NICHOLAW
The Book of Mormon
ANNE GAREFINO, SCOTT RUDIN, IMPORTANT MUSICALS, JOHN FROST, Roger Berlind, Scott M. Delman, Jean Doumanian, Roy Furman, Stephanie P. McClelland, Kevin Morris, Jon B. Platt, Sonia Friedman Productions

 

 

BEST CHOREOGRAPHY IN A MUSICAL

JERRY MITCHELL
Kinky Boots
MICHAEL CASSEL by special arrangement with DARYL ROTH and HAL LUFTIG

 

BEST FEMALE ACTOR IN A SUPPORTING ROLE IN A MUSICAL

ROBYN NEVIN
My Fair Lady
Opera Australia and John Frost

 

BEST MALE ACTOR IN A SUPPORTING ROLE IN A MUSICAL

MICHAEL JAMES SCOTT
Aladdin
Disney Theatrical Productions (Australia)

 

BEST FEMALE ACTOR IN A MUSICAL

ANNA OBYRNE
My Fair Lady
Opera Australia and John Frost

 

BEST MALE ACTOR IN A MUSICAL

CALLUM FRANCIS
Kinky Boots
MICHAEL CASSEL by special arrangement with DARYL ROTH and HAL LUFTIG


BEST MUSICAL

THE BOOK OF MORMON
ANNE GAREFINO, SCOTT RUDIN, IMPORTANT MUSICALS, JOHN FROST, Roger Berlind, Scott M. Delman, Jean Doumanian, Roy Furman, Stephanie P. McClelland, Kevin Morris, Jon B. Platt, Sonia Friedman Productions

 

BESTOWED HELPMANN AWARD 

Outstanding contribution to the Live Performance Industry
Ross Cunningham

Comments

comments