Here they are – Get em’ while they’re hot!

NOMINATIONS

 

OPEN SECTION

Production of the Year

Monty Python’s Spamalot, PLOS Musical Productions

West Side Story, Footlight Productions

The 25th Annual Putnam County Spelling Bee, BLOC Music Theatre

Singin’ in the Rain, BLOC Music Theatre

Dusty – The Original Pop Diva, CLOC Musical Theatre

Once on This Island, Octave Theatre

Dirty Rotten Scoundrels, MUMCo (Monash University Musical Company)

My Fair Lady, OSMaD (The Old Scotch Music and Drama Club)

 

Direction

Peter Nethercote, Barchester, Ballarat National Theatre

Martin Croft, West Side Story, Footlight Productions

Emil Freund, The 25th Annual Putnam County Spelling Bee, BLOC Music Theatre

Robbie Carmellotti, Bare, New Beat Theatre Company

Peter Tulloch, Singin’ in the Rain, BLOC Music Theatre

Richard Perdriau, Godspell, Phoenix Theatre Company

James Cutler, Once on This Island, Octave Theatre

Tyler Hess, Dirty Rotten Scoundrels, MUMCo (Monash University Musical Company)

Nathan Firmin, Nunsense, Catchment Players of Darebin

Robert Ray, My Fair Lady, OSMaD (The Old Scotch Music and Drama Club)

 

Musical Direction

John Shawcross, West Side Story, Footlight Productions

Ben Hudson, Little Women, NOVA Music Theatre

Ian Govan, Singin’ in the Rain, BLOC Music Theatre

Bev Woodford, Dusty – The Original Pop Diva, CLOC Musical Theatre

Daniel Puckey, Once on This Island, Octave Theatre

Ian Govan, A Hot August Night in Ballarat, Ballarat Lyric Theatre

Dean Pratt, A Chorus Line, Panorama Theatre Company

John Ferguson, My Fair Lady, OSMaD (The Old Scotch Music and Drama Club)

 

Choreography

Jordan Punsalang, West Side Story, Footlight Productions

Alister Smith, Singin’ in the Rain, BLOC Music Theatre

Joel Bow, Once on This Island, Octave Theatre

Robert Ray, My Fair Lady, OSMaD (The Old Scotch Music and Drama Club)

Robbie Carmellotti, Altar Boyz, Fab Nobs Theatre

 

Settings

Peter Nethercote, Barchester, Ballarat National Theatre

Michael Fletcher, Monty Python’s Spamalot, PLOS Musical Productions

Robbie Carmellotti, Bare, New Beat Theatre Company

Nathan Weyers, Singin’ in the Rain, BLOC Music Theatre

Brenton Staples, Dusty – The Original Pop Diva, CLOC Musical Theatre

Tyler Hess / Yossi Torbiner, Dirty Rotten Scoundrels, MUMCo (Monash University Musical Company)

Graham McGuffie, Man of La Mancha, CLOC Musical Theatre

Ben Shearer, My Fair Lady, OSMaD (The Old Scotch Music and Drama Club)

 

Wardrobe

Louise Stewart, Return to the Forbidden Planet, Mornington CEF Players

Lynne Muller, Barchester, Ballarat National Theatre

Brett Wingfield, Monty Python’s Spamalot, PLOS Musical Productions

Peter Tulloch, Singin’ in the Rain, BLOC Music Theatre

Victoria Horne, Dusty – The Original Pop Diva, CLOC Musical Theatre

Tyler Hess, Dirty Rotten Scoundrels, MUMCo (Monash University Musical Company)

Phillip Rhodes, My Fair Lady, OSMaD (The Old Scotch Music and Drama Club)

Lighting

Jason Bovaird / Michael Brasser, Monty Python’s Spamalot, PLOS Musical Productions

Jason Bovaird, Little Women, NOVA Music Theatre

Jason Bovaird, Dusty – The Original Pop Diva, CLOC Musical Theatre

Jason Bovaird, Miss Saigon, Windmill Theatre Company

Damien Calvert, Once on This Island, Octave Theatre

Brenton Van Vliet, Dirty Rotten Scoundrels, MUMCo (Monash University Musical Company)

Brad Alcock / Vanessa Burke, Rent, Whitehorse Musical Theatre

 

Technical Achievement

Monty Python’s Spamalot, PLOS Musical Productions

Singin’ in the Rain, BLOC Music Theatre

Dusty – The Original Pop Diva, CLOC Musical Theatre

Rent, Whitehorse Musical Theatre

Man of La Mancha, CLOC Musical Theatre

My Fair Lady, OSMaD (The Old Scotch Music and Drama Club)

  

Male Performer in a Leading Role

Shaun Kingma, Marvin, Falsettos, SHooSH! Productions

Brad Dylan, Peter, Bare, New Beat Theatre Company

Scott Beaton, King Arthur, Monty Python’s Spamalot, Geelong Lyric Theatre Society

Luke Rice, Cosmo Brown, Singin’ in the Rain, BLOC Music Theatre

Dan Gale, Freddy Benson, Dirty Rotten Scoundrels, MUMCo (Monash University Musical Company)

Zak Brown, Cervantes / Don Quixote, Man of La Mancha, CLOC Musical Theatre

Jamie McGuane, Georg von Trapp, The Sound of Music, Geelong Lyric Theatre Society

Brad Dylan, Gordon Schwinn, A New Brain, UMMTA (University of Melbourne Music Theatre Association)

Peter Maver, Henry Higgins, My Fair Lady, OSMaD (The Old Scotch Music and Drama Club)

Nick Kong, Freddie Benson, Dirty Rotten Scoundrels, Williamstown Musical Theatre Company

 

Female Performer in a Leading Role 

Carolyn Bennett, Mrs Eleanor Bold, Barchester, Ballarat National Theatre

Jacqui Levitas, Jo March, Little Women, NOVA Music Theatre

Jodie Symes, Dusty, Dusty – The Original Pop Diva, CLOC Musical Theatre

Bek Chapman, Maria Rainer, The Sound of Music, Beaumaris Theatre

Maree Barnett, Sally Bowles, Cabaret, ASPECT Inc.

Lucia Craven, Christine Colgate, Dirty Rotten Scoundrels, MUMCo (Monash University Musical Company)

Jocelyn Mackay, Maria Rainer, The Sound of Music, Geelong Lyric Theatre Society

Laura Slavin, Eliza Doolittle, My Fair Lady, OSMaD (The Old Scotch Music and Drama Club)

 

Male Performer in a Supporting Role

Jared Smith, Sir Robin, Monty Python’s Spamalot, Geelong Lyric Theatre Society

Tyler Hess, Laurie Laurence, Little Women, NOVA Music Theatre

Daniel Mottau, The Caliph, Kismet, Babirra Music Theatre

Samuel Kitchen, Rodney, Dusty – The Original Pop Diva, CLOC Musical Theatre

Jonathan Guthrie-Jones, Pilate, Jesus Christ Superstar, Mountain District Musical Society

Nick Riley, Mitch Mahoney, The 25th Annual Putnam County Spelling Bee, PLOS Musical Productions

Barry Mitchell, Padre, Man of La Mancha, CLOC Musical Theatre

Phil Haby, Tom Collins, Rent, Whitehorse Musical Theatre

Josiah Lulham, Mr Bungee, A New Brain, UMMTA (University of Melbourne Music Theatre Association)

Tim McDonald, KoKo, Hot Mikado, Players Theatre Company

Ron Pidcock, Colonel Pickering, My Fair Lady, OSMaD (The Old Scotch Music and Drama Club)

David McLean, Alfred Doolittle, My Fair Lady, OSMaD (The Old Scotch Music and Drama Club)

 

Female Performer in a Supporting Role

Kym Ivory, Mrs Susan Grantly, Barchester, Ballarat National Theatre

Jacqui Bunting, Claire, Bare, New Beat Theatre Company

Sallie Burke-Muller, Lina Lamont, Singin’ in the Rain, BLOC Music Theatre

Rachel Whitelaw, Reno, Dusty – The Original Pop Diva, CLOC Musical Theatre

Rosa McCarty, Ellen Scott, Miss Saigon, Windmill Theatre Company

Latecha Cadle, Sheila, A Chorus Line, Panorama Theatre Company

Terri Powell, Mother Abbess, The Sound of Music, Geelong Lyric Theatre Society

Anna Marinelli, Muriel, Dirty Rotten Scoundrels, Williamstown Musical Theatre Company

 

Junior Performer in an Open Production

Andrew Coates, Will Parker, Oklahoma!, Holiday Actors

Justin Powell, Andrew Carnes, Oklahoma!, Holiday Actors

Anthony Sheppard, Jason, Falsettos, SHooSH! Productions

Caleb Vines, Tony, West Side Story, Footlight Productions

Josh Gardiner, Chip Tolentino, The 25th Annual Putnam County Spelling Bee, FAMDA (Foster Amateur Music and Drama Association)

Michaela Powell, Maria, West Side Story, Footlight Productions

Sharon Wills, Kim, Miss Saigon, Windmill Theatre Company

Simone West, Little Girl, Once on This Island, Octave Theatre

Gladys Moncrieff Award for First Performance in a Featured Role

Michaela Powell, Maria, West Side Story, Footlight Productions

Scott Beaton, King Arthur, Monty Python’s Spamalot, Geelong Lyric Theatre Society

Jacqui Levitas, Jo March, Little Women, NOVA Music Theatre

Sharon Wills, Kim, Miss Saigon, Windmill Theatre Company

Dan Gale, Freddy Benson, Dirty Rotten Scoundrels, MUMCo (Monash University Musical Company)

 

Dancer’s Award

Fletcher Diamantis, Dream Curly, Oklahoma!, Holiday Actors

Sonia Wilson, Dream Laurey, Oklahoma!, Holiday Actors

Jack O’Riley, Riff, West Side Story, Footlight Productions

Male dancers, Pippin, SPX Waterdale Players

Luke Rice, Cosmo Brown, Singin’ in the Rain, BLOC Music Theatre

Lauren Stannard, My Fair Lady, OSMaD (The Old Scotch Music and Drama Club)

 

Cameo Performance

Gail Sjogren, The Countess de Courcy, Barchester, Ballarat National Theatre

Michael Fletcher, guard, Monty Python’s Spamalot, PLOS Musical Productions

Julie Stacey, Dora Bailey / Miss Dinsmore, Singin’ in the Rain, BLOC Music Theatre

Tiffany Carter, Queen of Transylvania, My Fair Lady, OSMaD (The Old Scotch Music and Drama Club)

 

Ensemble Performance

The cast, The 25th Annual Putnam County Spelling Bee, BLOC Music Theatre

The student body, Bare, New Beat Theatre Company

The ensemble, Singin’ in the Rain, BLOC Music Theatre

The ensemble, Jesus Christ Superstar, Mountain District Musical Society

The cast, Once on This Island, Octave Theatre

Female ensemble, Dirty Rotten Scoundrels, MUMCo (Monash University Musical Company)

The cast, Nunsense, Catchment Players of Darebin

The cast, Altar Boyz, Fab Nobs Theatre

 

Design Award

Robbie Carmellotti, floor design, Bare, New Beat Theatre Company

Natalie Pharaoh, audio-visuals, Mornington CEF Players, Seasons of Love: A Musical Journey Through the Calendar Year

Peter Tulloch / Matthew Heenan / John Poynton, audio-visuals, Singin’ in the Rain, BLOC Music Theatre

Damian Muller, rain effect, Singin’ in the Rain, BLOC Music Theatre

Richard Perdriau / Brenton Van Vliet, audio-visual design, Godspell, Phoenix Theatre Company

Richard Perdriau / Anne Dewar / Craig Moloney, puppetry, Godspell, Phoenix Theatre Company

David Wisken, wiggery, Dusty – The Original Pop Diva, CLOC Musical Theatre

Ljerka Kelly, Von Trapp living room set, The Sound of Music, Beaumaris Theatre

Glenn Fisher, audio-visuals, A Hot August Night in Ballarat, Ballarat Lyric Theatre

 

Concert/Revue Performance

Mornington CEF Players, Seasons of Love: A Musical Journey Through the Calendar Year

Ballarat Lyric Theatre, A Hot August Night in Ballarat

 

Awards for Excellence 

Awards for Excellence will be given to individuals associated with productions by Ballarat National Theatre, Geelong Lyric Theatre Society, SPX Waterdale Players and Ballarat Lyric Theatre.

 

Comments

comments