Well 2 weeks and over 550 votes later the results are in………… 

Congratulations to all the Theatrepeople Choice Winners for 2013.

Production
1. Seussical the Musical, Old Carey Performing Arts Club 
2. The Phantom of the Opera, Windmill Theatre Company
3. Little Shop of Horrors, PLOS Musical Productions

Direction
1. Chris Hughes, The Phantom of the Opera, Windmill Theatre Company
2. Danny Ginsberg, Little Shop of Horrors, PLOS Musical Productions
3. Josh Ellwood, Seussical the Musical, Old Carey Performing Arts Club

Musical Direction
1. Julia Buchanan, The Phantom of the Opera, Windmill Theatre Company
2. Sue Fletcher, Little Shop of Horrors, PLOS Musical Productions
3. Malcolm Fawcett, The Secret Garden, PLOS Musical Productions

Choreography
1. Venessa Paech, The Wedding Singer, CenterStage Geelong 
2. Louisa May Mitchell, The Music Man, OSMaD (Old Scotch Music and Drama Club)
3. Kaela Brushett, Fiddler on the Roof, MDMS (Mountain District Musical Society)

Settings
1. Mike Fletcher, Little Shop of Horrors, PLOS Musical Productions
2. Alberto Salvato, The Phantom of the Opera, Windmill Theatre Company
3. Brenton Staples, The Phantom of the Opera, CLOC Musical Theatre

Wardrobe
1. John Azzopardi, The Phantom of the Opera, Windmill Theatre Company
2. Nerissa Saville, The Phantom of the Opera, CLOC Musical Theatre
3. Brett Wingfield, Little Shop of Horrors, PLOS Musical Productions

Lighting
1. Brad Alcock, Little Shop of Horrors, PLOS Musical Productions
2. Jason Bovaird, The Phantom of the Opera, Windmill Theatre Company
3 Brad Alcock, The Wedding Singer, CenterStage Geelong

Technical Achievement
1. The Phantom of the Opera, CLOC Musical Theatre
2. Little Shop of Horrors, PLOS Musical Productions
3. The Phantom of the Opera, Windmill Theatre Company

Male Performer in a Leading Role
1. Mark Yeates, The Cat in the Hat, Seussical the Musical, Old Carey Performing Arts Club
2. Richard Thomas, The Phantom, The Phantom of the Opera, Windmill Theatre Company
3. Toby Truscott, The Phantom, The Phantom of the Opera, CLOC Musical Theatre

Female Performer in a Leading Role
1. Jaclyn De Vincentis, Rose Hovick, Gypsy, NOVA Music Theatre
2. Kate Amos, Christine Daae, The Phantom of the Opera, Windmill Theatre Company
3. Eleanor Horsburgh, Gertrude McFuzz, Seussical the Musical, Old Carey Performing Arts Club

Male Performer in a Supporting Role 
1. Chris Buchanan, Raoul, The Phantom of the Opera, Windmill Theatre Company
2. Nicholas Renfree-Marks, Sour Kangaroo, Seussical the Musical, Old Carey Performing Arts Club
3. Matthew Clayton, Dickon, The Secret Garden, PLOS Musical Productions

Female Performer in a Supporting Role
1. Cassandra Beckitt, Carlotta Giudicelli, The Phantom of the Opera, Windmill Theatre Company
2. Melanie Ott, Holly, The Wedding Singer, CenterStage Geelong
3. Jessi Leigh O’Halloran, Voice of Audrey II, Little Shop of Horrors, PLOS Musical Productions

Junior Performer in an Open Production
1. Eliza Bennetts O’Connor, Mary Lennox, The Secret Garden, PLOS Musical Productions
2. Molly Jones, Young Cosette, Les Miserables, Footlight Productions
3. Quinn Cameron, Annie, Annie, Babirra Music Theatre

First Performance in a Featured Role
1. Alex Kangur, Tracy Turnblad, Hairspray, CPAC (Cardinia Performing Arts Company)
2. Ben Jason-Easton, Winthrop Paroo, The Music Man, OSMaD (Old Scotch Music and Drama Club)
3. Eliza Mignot, Louise Bigelow, Carousel, Babirra Music Theatre

​Dancer's Award
1. Peter Leithhead, The Phantom of the Opera, CLOC Musical Theatre
2. Ben Stokes, Cosmo Brown, Singin’ in the Rain, ARC (Amateur Repertory Company)
3. Ju-Han Soon, Tulsa, Gypsy, NOVA Music Theatre

Cameo Performance
1. Beryle Frees, Mrs Winthrop, The Secret Garden, PLOS Musical Productions
2. Zak Marrinan, General Schmitz, Seussical the Musical, Old Carey Performing Arts Club
3. Chris Handley, Bert Healy / Roosevelt’s attendant, Annie, Babirra Music Theatre

Ensemble Performance
1. The Quartet (Geordie Worland/Tom Goodwin/Chris Handley/Damien Calvert), The Music Man, OSMaD (Old Scotch Music and Drama Club)
2. The ensemble, Seussical the Musical, Old Carey Performing Arts Club
3. The Orphans, Annie, Babirra Music Theatre

Design Award
1. Brenton Staples, lake scene, The Phantom of the Opera, CLOC Musical Theatre  
2. David Dare, the carousel, Carousel, Babirra Music Theatre
3. “Barcelona” scene, Company, Geelong Lyric Theatre Society/Geelong Repertory Theatre Company

Concert / Revue Performance
1. Five Guys Named Moe, SLAMS Music Theatre Company & Warped, OXAGEN Productions (tied)
2. Songs for a New World, Mornington CEF Players
3. Songs for a New World, Holiday Actors

* Please note – Duplicate votes that came from the same IP address were not included in the count.

 

 

Comments

comments