Once again, the Lyrebird Awards have proven to be a rousing success! Please join Theatre People in congratulating all the nominees and winners that made last years' theatre scene so successful.

BEST ONE ACT PLAY

 

PRODUCTION

COMPANY

 

The Celine Dion Song Book

PEP Productions

 

BEST SOUND in a COMEDY

 

NAME

PRODUCTION

COMPANY

 

Robin Le Blond

Over the River and Through the Woods

The 1812 Theatre

 

BEST SOUND in a DRAMA

 

NAME

PRODUCTION

COMPANY

 

Christine Grant

The Diary of Anne Frank

The Basin Theatre Group

 

BEST SET in a COMEDY

 

NAME

PRODUCTION

COMPANY

 

Patrick Loverso

Over the River and Through the Woods

The 1812 Theatre

 

BEST SET in a DRAMA

 

NAME

PRODUCTION

COMPANY

 

Evie Housham, Kate McManus & Peter Garratt

Death Of A Salesman

BATS Theatre Company

 

BEST SET in a MUSICAL OR VARIETY – UNDER 30000

 

NAME

PRODUCTION

COMPANY

 

Shawn Klueh

Bonnie and Clyde

Fab Nobs Theatre

 

BEST SET in a MUSICAL OR VARIETY – OVER 30000

 

NAME

PRODUCTION

COMPANY

 

Jacob Battista

The Phantom of the Opera

Babirra Music Theatre

 

BEST LIGHTING in a COMEDY

 

NAME

PRODUCTION

COMPANY

 

Robin Le Blond

Over the River and Through the Woods

The 1812 Theatre

 

BEST LIGHTING in a DRAMA

 

NAME

PRODUCTION

COMPANY

 

Ross Housham

Death Of A Salesman

BATS Theatre Company

 

BEST LIGHTING in a MUSICAL OR VARIETY – UNDER 30000

NAME

PRODUCTION

COMPANY

Vanessa Burke

Bonnie and Clyde

Fab Nobs Theatre

BEST LIGHTING in a MUSICAL OR VARIETY – OVER 30000

NAME

PRODUCTION

COMPANY

Jason Bovaird

The Phantom of the Opera

Babirra Music Theatre

BEST COSTUME in a COMEDY

NAME

PRODUCTION

COMPANY

Evie Housham

Maskerade

Gemco Players

BEST COSTUME in a DRAMA

NAME

PRODUCTION

COMPANY

Margaret Bayley

Twelve Angry Men

Lilydale Athenaeum Theatre Company

BEST COSTUME in a MUSICAL OR VARIETY – UNDER 30000

NAME

PRODUCTION

COMPANY

Ria Player

The Wedding Singer

Cardinia Performing Arts Company

BEST COSTUME in a MUSICAL OR VARIETY – OVER 30000

NAME

PRODUCTION

COMPANY

Ann Hubbard

The Phantom of the Opera

Babirra Music Theatre

HIGHLY COMMENDED PERFORMANCE IN A VARIETY

NAME

PRODUCTION

COMPANY

Sam Fung

O2

OXAGEN Productions

HIGHLY COMMENDED PERFORMANCE IN A ONE ACT PLAY

NAME

PRODUCTION

COMPANY

Patt Ryan

The End of The World As We Know It

PEP Productions

HIGHLY COMMENDED PERFORMANCE IN A COMEDY

NAME

PRODUCTION

COMPANY

Damian Jones

My Three Angels

Sherbrooke Theatre Company

HIGHLY COMMENDED PERFORMANCE IN A DRAMA

NAME

PRODUCTION

COMPANY

Ben Jamieson

Cosi

BustCo

 

HIGHLY COMMENDED PERFORMANCE IN A MUSICAL

 

NAME

PRODUCTION

COMPANY

 

Matilda Weaver

Whistle Down the Wind

Cardinia Performing Arts Company

 

BEST ENSEMBLE ITEM IN A VARIETY

 

NAME

PRODUCTION

COMPANY

 

Flying Home

O2

OXAGEN Productions

 

BEST ENSEMBLE IN A MUSICAL

 

PRODUCTION

COMPANY

 

Children of Eden

PEP Productions

 

MOST ENTERTAINING ITEM IN A VARIETY

 

NAME

PRODUCTION

COMPANY

 

Under the Sea

Broadway Stitched Up

SLAMS Music Theatre Company

 

BEST MUSICAL DIRECTOR IN A VARIETY

 

NAME

PRODUCTION

COMPANY

 

Jackson Harnwell

O2

OXAGEN Productions

 

BEST MUSICAL DIRECTOR IN A MUSICAL

 

NAME

PRODUCTION

COMPANY

 

Andrew Houston & Amber Simm

Joseph and the Amazing Technicolour Dreamcoat

Windmill Theatre Company

 

BEST CHOREOGRAPHER IN MUSICAL OR VARIETY

 

NAME

PRODUCTION

COMPANY

 

Craig Wiltshire

Crazy for You

Babirra Music Theatre

 

BEST YOUTH PERFORMER ~ MUSICAL/VARIETY

 

NAME

PRODUCTION

COMPANY

 

Emily Hansford

Whistle Down the Wind

Cardinia Performing Arts Company

 

BEST YOUTH PERFORMER ~ COMEDY/DRAMA/ONE ACT PLAY

 

NAME

PRODUCTION

COMPANY

 

Eilonwy Carr

The The Diary of Anne Frank

The Basin Theatre G

 

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A COMEDY

NAME

PRODUCTION

COMPANY

Becky Lee

Over the River and Through the Woods

The 1812 Theatre

BEST SUPPORTING ACTOR IN A COMEDY

NAME

PRODUCTION

COMPANY

Chris Shaw

Key For Two

Peridot Theatre

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A DRAMA

NAME

PRODUCTION

COMPANY

Danielle Payet

Motortown

The 1812 Theatre

BEST SUPPORTING ACTOR IN A DRAMA

NAME

PRODUCTION

COMPANY

Rowan Francis

Motortown

The 1812 Theatre

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A MUSICAL

NAME

PRODUCTION

COMPANY

Kat Elliott

Bonnie and Clyde

Fab Nobs Theatre

BEST SUPPORTING ACTOR IN A MUSICAL

NAME

PRODUCTION

COMPANY

Johnathon White

Bonnie and Clyde

Fab Nobs Theatre

BEST FEMALE PERFORMER IN A VARIETY

NAME

PRODUCTION

COMPANY

Rebecca Cullinan

O2

OXAGEN Productions

BEST MALE PERFORMER IN A VARIETY

NAME

PRODUCTION

COMPANY

Raphael Wong

O2

OXAGEN Productions

BEST ACTRESS IN A COMEDY

NAME

PRODUCTION

COMPANY

Angela Glennie

Double Act

Lilydale Athenaeum Theatre Company

BEST ACTOR IN A COMEDY

NAME

PRODUCTION

COMPANY

Adam Ballis

Maskerade

Gemco Players

 

BEST ACTRESS IN A DRAMA

 

NAME

PRODUCTION

COMPANY

 

Sharon Corbier

The Other Place

The Basin Theatre Group

 

BEST ACTOR IN A DRAMA

 

NAME

PRODUCTION

COMPANY

 

Chris Hodson

Death Of A Salesman

BATS Theatre Company

 

BEST ACTRESS IN A MUSICAL

 

NAME

PRODUCTION

COMPANY

 

Kate Warner

Bonnie and Clyde

Fab Nobs Theatre

 

BEST ACTOR IN A MUSICAL

 

NAME

PRODUCTION

COMPANY

 

Mitchell Stewart

Whistle Down the Wind

Cardinia Performing Arts Company

 

BEST DIRECTOR – VARIETY

 

NAME

PRODUCTION

COMPANY

 

Penn Valk

O2

OXAGEN Productions

 

BEST DIRECTOR – COMEDY

 

NAME

PRODUCTION

COMPANY

 

Dexter Bourke

Over the River and Through the Woods

The 1812 Theatre

 

BEST DIRECTOR – DRAMA

 

NAME

PRODUCTION

COMPANY

 

Sharon Maine

Death Of A Salesman

BATS Theatre Company

 

BEST DIRECTOR – MUSICAL

 

NAME

PRODUCTION

COMPANY

 

Neil Goodwin

The Phantom of the Opera

Babirra Music Theatre

 

BEST PRODUCTION – VARIETY

 

PRODUCTION

COMPANY

 

O2

OXAGEN Productions

 

BEST PRODUCTION – COMEDY

 

PRODUCTION

COMPANY

 

Key For Two

Peridot Theatre

 

BEST PRODUCTION – DRAMA

 

PRODUCTION

COMPANY

 

Death Of A Salesman

BATS Theatre Company

 

BEST PRODUCTION – MUSICAL

 

PRODUCTION

COMPANY

 

The Phantom of the Opera

Babirra Music Theatre

 

The 2014 Lyrebird Awards – Judges Awards

 

Drama

 

Awarded by Joel Batahla to:

 

Tim Long for the production concept and technical achievement during the reveal scene in Encore Theatre’s The Woman in Black

 

Awarded by Trish Carr to:

 

William Cusick for the realistic audio visual design in The Basin Theatre Group’s The Other Place

 

Awarded by David Pickup to:

 

Christine Grant in The 1812 Theatre’s The Guys for posting the World Trade Centre victims’ photos, which deepened the impact of the incident

 

Comedy

 

Awarded by Lee Geraghty to:

 

Gail Brackley for combining the role Stage Manager and set changer dressed as a nun in Peridot Theatre’s Heroes

 

Awarded by Richard Keown to:

 

Michaela Jones for her realistic choreography in Sherbrooke Theatre Company’s Stepping Out

 

Awarded by Craig Maloney to:

 

Mat Greenaway for his highly entertaining milk drinking scene as Greebo the Cat in GEMCO Players’ Maskerade

 

Musical / Variety

 

Awarded by Bronwyn Egan to:

 

Awarded to Jacqui Day for the magical transformation of Polly’s dress in Babirra Theatre Company’s Crazy For You.

 

Awarded by Cath Garrett to:

 

Awarded to Anne Dewar for the intricate application of the innovative make-up designs in NOVA Music Theatre’s Cats.

 

Awarded by Julia Roper to:

 

Awarded to Dale Brander for the integrated use of the multimedia storybook to enhance Windmill Theatre Company’s

 

Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat.

 

                           

 

Comments

comments