Music Theatre Guild of Victoria Open Section NOMINATIONS 2015

Production of the Year (Bruce McBrien Award)

Miss Saigon, BLOC Music Theatre
Mary Poppins,
CLOC Musical Theatre
The King and I,
Babirra Music Theatre
The 25th Annual Putnam County Spelling Bee,
Camberwell Grammarians’ Theatre Company
Gypsy,
Leongatha Lyric Theatre
Legally Blonde,
PLOS Musical Productions
Footloose,
OCPAC

Direction (Vin Foster Award)

Stephen O’Neil, Miss Saigon, BLOC Music Theatre
Alan Burrows, The King and I, Babirra Music Theatre
Ben Giraud, The 25th Annual Putnam County Spelling Bee, Camberwell Grammarians’ Theatre Company
Colin Mitchell, Gypsy, Leongatha Lyric Theatre
Danny Ginsberg, Legally Blonde, PLOS Musical Productions
Jordan Barr, Footloose, OCPAC
Aaron-David Palmer, I Love You, You’re Perfect, Now Change, Shepparton Theatre Arts Group
Brad Fischer, Carrie – The Musical, Fab Nobs Theatre

Musical Direction

John Shawcross, Miss Saigon, Footlight Productions
Gareth Grainger, Miss Saigon, BLOC Music Theatre
Ben Hudson, The King and I, Babirra Music Theatre
Daniel Heskett, The Producers, Altona City Theatre
Martine Wengrow, Legally Blonde, PLOS Musical Productions
Phillip Setton, Merrily We Roll Along, JYM Theatre Co
Rosie Byth, Footloose, OCPAC
Martine Wengrow, The Drowsy Chaperone, CLOC Musical Theatre

 

Choreography (Marie Cumisky Award)

Steven Rostron, The Witches of Eastwick, Williamstown Musical Theatre
Alexia Brinsley, The 25th Annual Putnam County Spelling Bee, Camberwell Grammarians’ Theatre Company
Bronwyne Kalos, Gypsy, Leongatha Lyric Theatre
Ashley Tynan-Mill, Evita, CenterStage Geelong
Karen Pottinger, Legally Blonde, PLOS Musical Productions
Remy Noonan, Footloose, OCPAC
Xavier McGettigan, The Wedding Singer, Altona City Theatre

Settings (Grahame Murphy Award)

Nathan Weyers, Miss Saigon, BLOC Music Theatre
Chris White, Mary Poppins, CLOC Musical Theatre
David Dare, The King and I, Babirra Music Theatre
Ian Keys, Man of La Mancha, Mansfield Musical and Dramatic Society
William Bobbie Stewart, The 25th Annual Putnam County Spelling Bee, Camberwell Grammarians’ Theatre Company
Colin Mitchell, Gypsy, Leongatha Lyric Theatre
Michael Fletcher, Legally Blonde, PLOS Musical Productions Richard Perdriau, Oliver!, OSMaD

Wardrobe (Hazel Rodgers Award)

Brett Wingfield, The Addams Family, PLOS Musical Productions
Phillip Rhodes, The Merry Widow, Gilbert and Sullivan Society of Victoria
Victoria Horne, Mary Poppins, CLOC Musical Theatre
Ann Hubbard, The King and I, Babirra Music Theatre
Tyler Hess, Funny Girl, Mountain District Musical Society
Colin Mitchell, Gypsy, Leongatha Lyric Theatre
Maxine Urquhart, Evita, CenterStage Geelong

Lighting

Scott Snowden, Miss Saigon, BLOC Music Theatre
Deryk Hartwick, The King and I, Babirra Music Theatre
Brad Alcock, Evita, Centerstage Geelong
Brad Alcock, Legally Blonde, PLOS Musical Productions
Peter Amesbury, Footloose, OCPAC
Keith Tucker, The Drowsy Chaperone, CLOC Musical Theatre
Jason Bovaird, The Boy From Oz, Babirra Music Theatre
Danny Issko, Oliver!, OSMaD
Michael Zagarn, Grease, NOVA Music Theatre
Michael Brasser, Carrie – The Musical, Fab Nobs Theatre

Sound

Marcello Lo Ricco, Miss Saigon, Footlight Productions
Marcello Lo Ricco, Mary Poppins, CLOC Musical Theatre
Greg Ginger, The King and I, Babirra Music Theatre
Aron Murray, The 25th Annual Putnam County Spelling Bee, Camberwell Grammarians’ Theatre Company
Ben Anderson, Evita, CenterStage Geelong
Marcello Lo Ricco, Legally Blonde, PLOS Musical Productions
Marcello Lo Ricco, Footloose, OCPAC
Glenn Bardwell, Oliver!, OSMaD

Technical Achievement (Nigel Wallace Award)

Miss Saigon, BLOC Music Theatre
Mary Poppins, CLOC Musical Theatre
Legally Blonde, PLOS Musical Productions

Male Performer in a Leading Role (Harold Burrows Award)

Robbie Smith, Bert, Mary Poppins, CLOC Musical Theatre
Will Hanley, Leading Player, Pippin, Wonthaggi Theatrical Group
Ju-Han Soon, The King, The King and I, Babirra Music Theatre
Christian Cavallo, Che Guevara, Evita, CenterStage Geelong
Daragh Wills, Emmett Forest, Legally Blonde, PLOS Musical Productions
Jonathan Goldberg, Charley Kringas, Merrily We Roll Along, JYM Theatre Co
Joseph Spanti, Ren McCormack, Footloose, OCPAC
Jonathan Guthrie-Jones, Peter Allen, The Boy From Oz, Babirra Music Theatre

Female Performer in a Leading Role (Doreen Burrows Award)

Nadia Gianinotti, Morticia Addams, The Addams Family, PLOS Musical Productions
Vanessa Belsar, Kim, Miss Saigon, BLOC Music Theatre
Rosa McCarty, Mary Poppins, Mary Poppins, CLOC Musical Theatre
Megan Coe, Anna Leonowens, The King and I, Babirra Music Theatre
Jaclyn DeVincentis, Fanny Brice, Funny Girl, Mountain District Musical Society
Tayla Thomas, Elle Woods, Legally Blonde, PLOS Musical Productions
Stephanie John, Mary Flynn, Merrily We Roll Along, JYM Theatre Co
Shannen Alyce, Ariel Moore, Footloose, OCPAC
Melissa Harrington, Carrie White, Carrie – The Musical, Fab Nobs Theatre

Male Performer in a Supporting Role (Rob Constable Award)

Samuel Fung, Thuy, Miss Saigon, Footlight Productions
Adam Stafford, John, Miss Saigon, Footlight Productions
David Postill, Professor Callahan, Legally Blonde, Ballarat Lyric Theatre
Liam Kilgour, Eddie Ryan, Funny Girl, Mountain District Musical Society
Glenn Ritchie, Franz Liebkind, The Producers, Altona City Theatre
Owen James, Jack, Into The Woods, Fab Nobs Theatre
Mario Mohorko, Professor Callahan, Legally Blonde, PLOS Musical Productions
Warren Logan, Willard Hewitt, Footloose, OCPAC
James Watkinson, Chuck Cranston, Footloose, OCPAC
Phil Lambert, Underling, The Drowsy Chaperone, CLOC Musical Theatre
Jack Richardson, Sir Robin, Spamalot, Queens College Music and Drama Society

Female Performer in a Supporting Role

Carolyn Waddell, Alice Bieneke, The Addams Family, PLOS Musical Productions
Alana Tranter, Ellen, Miss Saigon, Footlight Productions
Candice Sweetman, Vivienne Kensington, Legally Blonde, Ballarat Lyric Theatre
Jennie Kellaway, Mrs Brill, Mary Poppins, CLOC Musical Theatre
Josephine Grech, Lady Thiang, The King and I, Babirra Music Theatre
Elise Stevens, Paulette Bonafonte, Legally Blonde, PLOS Musical Productions
Elise Moorhouse, Vi Moore, Footloose, OCPAC
Gabrielle O’Brien, Marion Woolnough, The Boy From Oz, Babirra Music Theatre
Natasha Bassett, Margaret White, Carrie – The Musical, Fab Nobs Theatre
Grace Kingsford, Sue Snell, Carrie – The Musical, Fab Nobs Theatre

Junior Performer in an Open Production

Joshua Vass, Michael Banks, Mary Poppins, CLOC Musical Theatre
Mackensie Young, Jane Banks, Mary Poppins, CLOC Musical Theatre
Caleb Waterworth, Michael Banks, Mary Poppins, CLOC Musical Theatre
Alexandra Denovan, Jane Banks, Mary Poppins, CLOC Musical Theatre
George Missailidis, Prince Chulalongkorn, The King and I, Babirra Music Theatre
Caleb Waterworth, Young Peter Allen, The Boy From Oz, Babirra Music Theatre
Ben Jason-Easton, The Artful Dodger, Oliver!, OSMaD

First Performance in a Featured Role (Gladys Moncrieff Award)

Marty Alix, Coalhouse Walker Jnr, Ragtime, Waterdale
Raphael Wong, Lun Tha, The King and I, Babirra Music Theatre
Shannen Alyce, Ariel Moore, Footloose, OCPAC
Michelle Hunt, Janet Van De Graaff, The Drowsy Chaperone, CLOC Musical Theatre
Melissa Harrington, Carrie White, Carrie – The Musical, Fab Nobs Theatre

Dancer’s Award (Tony McShanagh Award)

Will Hanley, Tulsa, Gypsy, Leongatha Lyric Theatre
Dom Roussety, Evita, CenterStage Geelong
Christie Walter, Evita, CenterStage Geelong
Andrew Seymour, Legally Blonde, PLOS Musical Productions
Benito Veneziano, Lyle, Footloose, OCPAC
Cameron O’Reilly, The Boy From Oz, Babirra Music Theatre
Aryna Pavlovych, The Boy From Oz, Babirra Music Theatre

Cameo Performance

Blake Testro, Dewey, Legally Blonde, SLAMS Music Theatre
Sarah Kate Hanley, Brenda Parley, The Witches of Eastwick, Williamstown Musical Theatre
Beryle Frees, Bird Woman, Mary Poppins, CLOC Musical Theatre
Nathan Wright, Production Tenor, Funny Girl, Mountain District Musical Society
Judy Dixon, Moor, Man of La Mancha, Mansfield Musical and Dramatic Society
Mitchell Shearman, Janitor, The 25th Annual Putnam County Spelling Bee, Camberwell Grammarians’ Theatre Company
Aidan Niarros, Nikos, Legally Blonde, PLOS Musical Productions

Ensemble Performance

The Ensemble, Ragtime, Waterdale
The Ensemble, The Witches of Eastwick, Williamstown Musical Theatre
The Royal Children, The King and I, Babirra Music Theatre
The Cast, The 25th Annual Putnam County Spelling Bee, Camberwell Grammarians’ Theatre Company
The Ensemble, Evita, CenterStage Geelong
The Ensemble, Footloose, OCPAC
The Cast, I Love You, You’re Perfect, Now Change, Shepparton Theatre Arts Group

Design Award (Peter Blizzard-Allen Award)

Stephen O’Neil, Staging of “The Fall of Saigon”, Miss Saigon, BLOC Music Theatre
Chris White, Design of the Banks House set, Mary Poppins, CLOC Musical Theatre
Rick Pendry, Scenic Artwork, Pippin, Wonthaggi Theatrical Group
Tyler Hess, Production Design, Funny Girl, Mountain District Musical Society
Colin Mitchell, Barn House / Train, Gypsy, Leongatha Lyric Theatre
Michael Fletcher, Production and Scenic Design, Legally Blonde, PLOS Musical Productions

Concert/Revue Performance

Cinematic Broadway, OTG Theatre (Old Trinity)
Forty and Fabulous, Shepparton Theatre Arts Group
I Love You, You’re Perfect, Now Change, Shepparton Theatre Arts Group

 

MTGV Panelists are precluded from participation in discussion of a show with which they or their partners have been associated or any other productions of the same show in the same year. Nor are they eligible for Awards.

There were 58 Open Section Productions in 2015.

Comments

comments