Congratulations to all the nominees, and the cast and crew for all nominated shows.

LYREBIRD AWARDS 2015
Nominations in alphabetical order of companies
BEST ONE ACT PLAY
PRODUCTIONCOMPANY
Bake OffPEP Productions
JammedPEP Productions
Judy Jorgansen’s Stress ClassPEP Productions
The Actress DilemmaPEP Productions
Interviews With LonelinessThe Hartwell Players
Tangled Up In BlueThe Hartwell Players
BEST SOUND in a COMEDY
NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Nicholas RyanSecret Bridesmaids BusinessLilydale Athenaeum Theatre Company
Bruce ParrSix Dance Lessons in Six WeeksPeridot Theatre
Rchard KeownShushPeridot Theatre
Bob BrambleNobody’s PerfectThe Basin Theatre Group
Peter BartlettAccompliceThe Basin Theatre Group
BEST SOUND in a DRAMA
NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Kieren HallidayMedeaGemco Players
Ross HoushamWhile Their Names Are Still SpokenGemco Players
Pam FordDriving Miss DaisySherbrooke Theatre Company
John Bishop & Loretta BishopKilling JeremyThe 1812 Theatre
Ashley Walker & Dexter BlondePatient 12The 1812 Theatre
Pam FordI’ll Be Back Before MidnightThe Basin Theatre Group
BEST SOUND in a MUSICAL OR VARIETY – UNDER 30000
NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Travis McFarlaneThe 25th Annual Putnam County Spelling BeeCamberwell Grammarians’ Theatre Company
Frank ScaturchioLegally BlondeCardinia Performing Arts Company
Frank ScaturchioThe Addams FamilyCardinia Performing Arts Company
Shawn KluehInto the WoodsFab Nobs Theatre
Lachlan CampbellThe Wizard of OzPlayers Theatre Company
Greg GingerLegally BlondeSLAMS Music Theatre Company
BEST SOUND MUSICAL OR VARIETY – OVER 30000
NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Greg GingerThe King and IBabirra Music Theatre
Greg GingerThe Boy from OzBabirra Music Theatre
Robert HarrisonFunny GirlMountain District Musical Society
Steve HobbinsEvitaNOVA Music Theatre
Steve Hobbins & Mitchell RaymondGreaseNOVA Music Theatre
Glenn BardwellOliverOld Scotch Music and Drama
Steve CookeGuys and DollsWindmill Theatre Company
BEST SET in a COMEDY
NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Merinda BackwaySecret Bridesmaids BusinessLilydale Athenaeum Theatre Company
Merinda BackwayDaddy’s Dying Who’s Got The WillLilydale Athenaeum Theatre Company
Neil BarnettSteptoe and SonThe 1812 Theatre
Robin Miller & Loretta BishopMoonlight and MagnoliasThe 1812 Theatre
Gregor McGibbonAccompliceThe Basin Theatre Group
BEST SET in a DRAMA
NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Monica Cooney & Bill RendellThe Dolls HouseEncore Theatre
Evie HoushamMedeaGemco Players
Evie HoushamWhile Their Names Are Still SpokenGemco Players
Horrie LeekDriving Miss DaisySherbrooke Theatre Company
Joe TuppenneyI’ll Be Back Before MidnightThe Basin Theatre Group
Dexter Bourke & Danni RemailiPatient 12The 1812 Theatre
BEST SET in a MUSICAL OR VARIETY – UNDER 30000
NAMEPRODUCTIONCOMPANY
William StewartThe 25th Annual Putnam County Spelling BeeCamberwell Grammarians’ Theatre Company
Lee GeraghtyLegally BlondeCardinia Performing Arts Company
Ashley JenkinsThe Addams FamilyCardinia Performing Arts Company
David DareThe Mystery Of Edwin DroodLilydale Athenaeum Theatre Company Inc.
Kathryn White & Justin CleaverHonkPEP Productions
BEST SET in a MUSICAL OR VARIETY – OVER 30000
NAMEPRODUCTIONCOMPANY
David DareThe King and IBabirra Music Theatre
Brenton StaplesThe Boy from OzBabirra Music Theatre
Tyler Hess & Rick HowdenFunny GirlMountain District Musical Society
Chris WhiteEvitaNOVA Music Theatre
Richard PerdriauOliverOld Scotch Music and Drama
BEST LIGHTING in a COMEDY
NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Robin Le BlondSecret Bridesmaids BusinessLilydale Athenaeum Theatre Company
Deryk HartwickSix Dance Lessons in Six WeeksPeridot Theatre
Robin Le BlondSteptoe and SonThe 1812 Theatre
Robin Le BlondMoonlight and MagnoliasThe 1812 Theatre
Mitch AchtenAccompliceThe Basin Theatre Group
BEST LIGHTING in a DRAMA
NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Ross HoushamMedeaGemco Players
Mitch AchtenWhile Their Names Are Still SpokenGemco Players
Craig Pearcey & Alex Di PetrioKilling JeremyThe 1812 Theatre
Robin Le Blond & Dexter BourkePatient 12The 1812 Theatre
Neil Absolom & Derrick KlettnerI’ll Be Back Before MidnightThe Basin Theatre Group
BEST LIGHTING in a MUSICAL OR VARIETY – UNDER 30000
NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Michael BatesLegally BlondeCardinia Performing Arts Company
Michael BrasserCarrie The MusicalFab Nobs Theatre Company
Giancarlo Salamanca & Peter AmesburyFootlooseOld Carey Performing Arts Club
Yaz SestaHonkPEP Productions
Yaz SestaSuits IISLAMS Music Theatre Company
BEST LIGHTING in a MUSICAL OR VARIETY – OVER 30000
NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Jason BovairdThe King and IBabirra Music Theatre
Jason BovairdThe Boy from OzBabirra Music Theatre
Brad AlcockFunny GirlMountain District Musical Society
Michael ZagarnEvitaNOVA Music Theatre
Michael ZagarnGreaseNOVA Music Theatre
Danny IsskoOliverOld Scotch Music and Drama
Peter AmesburyGuys and DollsWindmill Theatre Company
BEST COSTUME in a COMEDY
NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Jan BirdThe Importance of Being EarnestBuSTCo
Silvia Carr & Margaret BayleySecret Bridesmaids BusinessLilydale Athenaeum Theatre Company
Chris Bartle, Margot Sephton & Helen McIntoshLend Me A TenorPeridot Theatre
Tony TartaroSix Dance Lessons in Six WeeksPeridot Theatre
Christine HibberdMoonlight and MagnoliasThe 1812 Theatre
Brenda OvertonAccompliceThe Basin Theatre Group
BEST COSTUME in a DRAMA
NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Chris Bartle & Helen McIntoshThe Ghost TrainEncore Theatre
Annie BloodThe Dolls HouseEncore Theatre
Sharon MaineMedeaGemco Players
Marion Armitage & Thelma HalseI’ll Be Back Before MidnightThe Basin Theatre Group
Barb TalbotPatient 12The 1812 Theatre
BEST COSTUME in a MUSICAL OR VARIETY – UNDER 30000
NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Fiona Sparrow & Emma SparrowLegally BlondeCardinia Performing Arts Company
Fiona SparrowThe Addams FamilyCardinia Performing Arts Company
Bianca MajchrzakThe ContrabandistaGilbert & Sullivan Opera Victoria
Dina MacNamarraThe Mystery Of Edwin DroodLilydale Athenaeum Theatre Company Inc.
Kathryn WhiteHonkPEP Productions
Faye RendallThe Wizard of OzPlayers Theatre Company
BEST COSTUME in a MUSICAL OR VARIETY – OVER 30000
NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Ann HubbardThe King and IBabirra Music Theatre
Meredith CooneyThe Boy from OzBabirra Music Theatre
Tyler HessFunny GirlMountain District Musical Society
Anne DewarEvitaNOVA Music Theatre
Anne DewarGreaseNOVA Music Theatre
HIGHLY COMMENDED PERFORMANCE IN A VARIETY
NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Will HanleyBend It Like BroadwayFab Nobs Theatre
Sarah Kate HanleyBend It Like BroadwayFab Nobs Theatre
Isabella CappelliCinematic BroadwayOld Trinity Grammarians’ Theatre
Kieran TraceySuits IISLAMS Music Theatre Company
Daniel SolomonSuits IISLAMS Music Theatre Company
HIGHLY COMMENDED PERFORMANCE IN A ONE ACT PLAY
NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Salina HendersonBlogPEP Productions
Stacey AndonopoulousThe Actress’ DilemmaPEP Productions
Diana StathisInterviews With LonelinessThe Hartwell Players
Tamara DahmenInterviews With LonelinessThe Hartwell Players
Kylie RyanTangled Up In BlueThe Hartwell Players
HIGHLY COMMENDED PERFORMANCE IN A COMEDY
NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Patricia McCrackenVicar of DibleyLilydale Athenaeum Theatre Company
Phillip StevensonVicar of DibleyLilydale Athenaeum Theatre Company
Andy FrySecret Bridesmaids BusinessLilydale Athenaeum Theatre Company
HIGHLY COMMENDED PERFORMANCE IN A DRAMA – not awarded
HIGHLY COMMENDED PERFORMANCE IN A MUSICAL
NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Hayley FyfieldLegally BlondeCardinia Performing Arts Company
Curtis MasonInto The WoodsFab Nobs Theatre
Clary RivenFunny GirlMountain District Musical Society
Ruby VossEvitaNOVA Music Theatre
Emma HallLegally BlondeSLAMS Music Theatre Company
BEST ENSEMBLE ITEM IN A VARIETY
NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Circle of LifeBend It Like BroadwayFab Nobs Theatre
Blow Gabriel BlowCinematic BroadwayOld Trinity Grammarians’ Theatre
The PrayerSuits IISLAMS Music Theatre Company
Bui DoiSuits IISLAMS Music Theatre Company
StarsSuits IISLAMS Music Theatre Company
BEST ENSEMBLE IN A MUSICAL
PRODUCTIONCOMPANY
The 25th Annual Putnam County Spelling BeeCamberwell Grammarians’ Theatre Company
Legally BlondeCardinia Performing Arts Company
Once On This IslandFab Nobs Theatre
FootlooseOld Carey Performing Arts Club
OliverOld Scotch Music and Drama
MOST ENTERTAINING ITEM IN A VARIETY
NAMEPRODUCTIONCOMPANY
The Impossible DreamBend It Like BroadwayFab Nobs Theatre
DreamgirlsCinematic BroadwayOld Trinity Grammarians’ Theatre
Let Me Entertain YouSuits IISLAMS Music Theatre Company
A Pop MedleySuits IISLAMS Music Theatre Company
Sweet Child Of MineSuits IISLAMS Music Theatre Company
BEST MUSICAL DIRECTOR IN A VARIETY
NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Kirk Skinner & Elly PolettiBend It Like BroadwayFab Nobs Theatre
Nicholas La MattinaCinematic BroadwayOld Trinity Grammarians’ Theatre
Kate PhillipsSuits IISLAMS Music Theatre Company
BEST MUSICAL DIRECTOR IN A MUSICAL
NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Ben HudsonThe King and IBabirra Music Theatre
Danny ForwardThe Boy from OzBabirra Music Theatre
Kent RossLegally BlondeCardinia Performing Arts Company
Phil OsborneEvitaNOVA Music Theatre
John FergusonOliverOld Scotch Music and Drama
Phill ScanlonLegally BlondeSLAMS Music Theatre Company
BEST CHOREOGRAPHER IN MUSICAL OR VARIETY
NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Di CroughThe King and IBabirra Music Theatre
Louisa MitchellThe Boy from OzBabirra Music Theatre
Robert MulhollandLegally BlondeCardinia Performing Arts Company
Craig WiltshireFunny GirlMountain District Musical Society
Remy NoonanFootlooseOld Carey Performing Arts Club
BEST YOUTH PERFORMER ~ MUSICAL/VARIETY
NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Luc BogemannThe King and IBabirra Music Theatre
George MissailidisThe King and IBabirra Music Theatre
Caleb WaterworthThe Boy from OzBabirra Music Theatre
Emily HansfordThe Addams FamilyCardinia Performing Arts Company
Ben Jason-EastonOliverOld Scotch Music and Drama
BEST YOUTH PERFORMER ~ COMEDY/DRAMA/ONE ACT PLAY
NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Emilio Maine HernandezMedeaGemco Players
Amelie StoreyMedeaGemco Players
Connor QuinnBook of EverythingThe 1812 Theatre
Candice StrangeBook of EverythingThe 1812 Theatre
BEST SUPPORTING ACTRESS IN A COMEDY
NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Claire HanleyVicar of DibleyLilydale Athenaeum Theatre Company
Sheonna GreggSecret Bridesmaids BusinessLilydale Athenaeum Theatre Company
Donna PopeDaddy’s Dying Who’s Got The WillLilydale Athenaeum Theatre Company
Wendy McRaeMoonlight and MagnoliasThe 1812 Theatre
Elise D’AmacoAccompliceThe Basin Theatre Group
BEST SUPPORTING ACTOR IN A COMEDY
NAMEPRODUCTIONCOMPANY
John LockeCash On DeliveryEncore Theatre Company
James McRaeVicar of DibleyLilydale Athenaeum Theatre Company
Andrew McIverVicar of DibleyLilydale Athenaeum Theatre Company
Kieran TraceyDaddy’s Dying Who’s Got The WillLilydale Athenaeum Theatre Company
Brett HylandMoonlight and MagnoliasThe 1812 Theatre
Kirby ChenhallMoonlight and MagnoliasThe 1812 Theatre
BEST SUPPORTING ACTRESS IN A DRAMA
NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Robyn PollockRomeo & JulietSherbrooke Theatre Company
Laell RaiteriRomeo & JulietSherbrooke Theatre Company
Caroline SealThe Dining RoomThe Hartwell Players
Tamara DahmeinThe Dining RoomThe Hartwell Players
Rosalin Shafik-EidThe Dining RoomThe Hartwell Players
Katie ElliottThe Dining RoomThe Hartwell Players
BEST SUPPORTING ACTOR IN A DRAMA
NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Simon StoreyMedeaGemco Players
Andrew FergusonDriving Miss DaisySherbrooke Theatre Company
Blake StringerRomeo & JulietSherbrooke Theatre Company
Steve SaulPatient 12The 1812 Theatre
Graeme DoylePatient 12The 1812 Theatre
Richard MealeyThe Dining RoomThe Hartwell Players
Colin DonaldThe Dining RoomThe Hartwell Players
BEST SUPPORTING ACTRESS IN A MUSICAL
NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Adrienne GeorgeThe Boy from OzBabirra Music Theatre
Gabrielle O’BrienThe Boy from OzBabirra Music Theatre
Melanie OttThe Boy from OzBabirra Music Theatre
Franca RossLegally BlondeCardinia Performing Arts Company
Grace KingsfordCarrie The MusicalFab Nobs Theatre Company
Carla GianinottiCarrie The MusicalFab Nobs Theatre Company
Natasha BassettCarrie The MusicalFab Nobs Theatre Company
Lindy YeatesFunny GirlMountain District Musical Society
BEST SUPPORTING ACTOR IN A MUSICAL
NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Raphael WongThe King and IBabirra Music Theatre
Shaun KingmaThe Boy from OzBabirra Music Theatre
Peter RobertsThe Boy from OzBabirra Music Theatre
Zak BrownEvitaNOVA Music Theatre
Mitchell StewartHonkPEP Productions
BEST FEMALE PERFORMER IN A VARIETY
NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Britt LewisBend It Like BroadwayFab Nobs Theatre
Elly PolettiBend It Like BroadwayFab Nobs Theatre
Jaclyn DeVincentisBend It Like BroadwayFab Nobs Theatre
Freida LaiCinematic BroadwayOld Trinity Grammarians’ Theatre
Catherine RosmanCinematic BroadwayOld Trinity Grammarians’ Theatre
Jessica PrinziCinematic BroadwayOld Trinity Grammarians’ Theatre
BEST MALE PERFORMER IN A VARIETY
NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Nicholas KongBend It Like BroadwayFab Nobs Theatre
Jonathan Guthrie-JonesSuits IISLAMS Music Theatre Company
Ryan PurdySuits IISLAMS Music Theatre Company
Will SayersSuits IISLAMS Music Theatre Company
Rob ClarkSuits IISLAMS Music Theatre Company
Nicholas Renfree-MarksSuits IISLAMS Music Theatre Company
BEST ACTRESS IN A COMEDY
NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Rhiannon LeachSecret Bridesmaids BusinessLilydale Athenaeum Theatre Company
Angela GlennieDaddy’s Dying who’s got the willLilydale Athenaeum Theatre Company
Christine AndrewsSix Dance Lessons in Six WeeksPeridot Theatre
Carol ShelbourneShushPeridot Theatre
Roxanne TamlinLend Me A TenorPeridot Theatre
Sarah KingAccompliceThe Basin Theatre Group
BEST ACTOR IN A COMEDY
NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Tyson WhiteLend Me A TenorPeridot Theatre
Keith HuttonSteptoe and SonThe 1812 Theatre
Ed KennettSteptoe and SonThe 1812 Theatre
Tim ByronMoonlight and MagnoliasThe 1812 Theatre
Steve CarrollAccompliceThe Basin Theatre Group
BEST ACTRESS IN A DRAMA
NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Karina HudsonThe Dolls HouseEncore Theatre
Kylie RackhamMedeaGemco Players
Genevieve RyanDriving Miss DaisySherbrooke Theatre Company
Asja SarajlicRomeo & JulietSherbrooke Theatre Company
Angela EllisKilling JeremyThe 1812 Theatre
Danielle PayetPatient 12The 1812 Theatre
BEST ACTOR IN A DRAMA
NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Joe DiasThe Dolls HouseEncore Theatre
Eyawn HarryDriving Miss DaisySherbrooke Theatre Company
Nigel LeslieKilling JeremyThe 1812 Theatre
Matt PhillipsPatient 12The 1812 Theatre
Kieran TraceyI’ll Be Back Before MidnightThe Basin Theatre Group
BEST ACTRESS IN A MUSICAL
NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Elise CavalloLegally BlondeCardinia Performing Arts Company
Melissa HarringtonCarrie The MusicalFab Nobs Theatre Company
Jaclyn DevincentisFunny GirlMountain District Musical Society
Amy LarsenEvitaNOVA Music Theatre
Shannen AlyceFootlooseOld Carey Performing Arts Club
BEST ACTOR IN A MUSICAL
NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Jonathan Guthrie-JonesThe Boy from OzBabirra Music Theatre
Peter GarrattLegally BlondeCardinia Performing Arts Company
Josh IdeThe Addams FamilyCardinia Performing Arts Company
Will SayersEvitaNOVA Music Theatre
Joseph SpantiFootlooseOld Carey Performing Arts Club
Angelo De CataOliverOld Scotch Music and Drama
BEST DIRECTOR – VARIETY
NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Karen Milky Hendry & Will HanleyBend It Like BroadwayFab Nobs Theatre
Dana HehirCinematic BroadwayOld Trinity Grammarians’ Theatre
Ryan Purdy & David WoodsSuits IISLAMS Music Theatre Company
BEST DIRECTOR – COMEDY
NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Loretta BishopVicar of DibleyLilydale Athenaeum Theatre Company
Catherine CarrSecret Bridesmaids BusinessLilydale Athenaeum Theatre Company
Richard KeownShushPeridot Theatre
Loretta BishopLend Me A TenorPeridot Theatre
Loretta BishopMoonlight and MagnoliasThe 1812 Theatre
BEST DIRECTOR – DRAMA
NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Annie BloodThe Dolls HouseEncore Theatre
Sharon MaineMedeaGemco Players
Horrie LeekDriving Miss DaisySherbrooke Theatre Company
John BishopKilling JeremyThe 1812 Theatre
Dexter BourkePatient 12The 1812 Theatre
BEST DIRECTOR – MUSICAL
NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Alan BurrowsThe King and IBabirra Music Theatre
Christopher BradtkeThe Boy from OzBabirra Music Theatre
Ben GiraudThe 25th Annual Putnam County Spelling BeeCamberwell Grammarians’ Theatre Company
Lee GeraghtyLegally BlondeCardinia Performing Arts Company
Brad FischerCarrie The MusicalFab Nobs Theatre Company
Tyler HessFunny GirlMountain District Musical Society
Jordan BarrFootlooseOld Carey Performing Arts Club
BEST PRODUCTION – VARIETY
PRODUCTIONCOMPANY
Bend It Like BroadwayFab Nobs Theatre
Cinematic BroadwayOld Trinity Grammarians’ Theatre
Suits IISLAMS Music Theatre Company
BEST PRODUCTION – COMEDY
PRODUCTIONCOMPANY
Secret Bridesmaids BusinessLilydale Athenaeum Theatre Company
Lend Me A TenorPeridot Theatre
ShushPeridot Theatre
Steptoe and SonThe 1812 Theatre
Moonlight and MagnoliasThe 1812 Theatre
AccompliceThe Basin Theatre Group
Nobody’s PerfectThe Basin Theatre Group
BEST PRODUCTION – DRAMA
PRODUCTIONCOMPANY
The Dolls HouseEncore Theatre
MedeaGemco Players
Driving Miss DaisySherbrooke Theatre Company
Killing JeremyThe 1812 Theatre
Patient 12The 1812 Theatre
BEST PRODUCTION – MUSICAL
PRODUCTIONCOMPANY
The King and IBabirra Music Theatre
The Boy from OzBabirra Music Theatre
Legally BlondeCardinia Performing Arts Company
Carrie The MusicalFab Nobs Theatre Company
Funny GirlMountain District Musical Society
FootlooseOld Carey Performing Arts Club

The 2015 Lyrebird Judges Awards

Drama

Awarded by Richard Green to:

Gemco Players for the cohesive concept displaying total commitment and recognition of the Anzac 100 year anniversary landing at Gallipoli including program, foyer decorations, supper and choice of play about local people, for their production of While Their Names Are Still Spoken

Awarded by Tony Bird to:

Becky Lee for her featured role and honest characterisation from The 1812 Theatre’s The Peach Season

Combined Judges Award to:
Hartwell Players The Dining Room cast for their commitment to elaboratively setting a table during the production that was then never used
Comedy
Awarded by Joel Batalha to:
Chris Proctor for the innovative concept of a giant book to represent scene changes during The 1812 Theatre’s The Book of
Everything
Awarded by Lee Geraghty to:
Peridot Theatre for the hysterical and realistic vomiting special effect of the character Annette in God of Carnage
Awarded by Trish Carr to:
Ian Carlsson for the entertaining set changes in character during Peridot Theatre’s Six Dance Lessons in Six Days
Musical / Variety
Awarded by Bronwyn Egan to:
Mitchell Sherman for creating the entertaining scene changes as a Janitor in Camberwell Grammarians’ Theatre Company’s
The 25th Annual Putnam County Spelling Bee
Awarded by Cath Garrett to:
Fab Nobs Theatre for creating seemless special effect to support the supernatural elements of Carrie the Musical
Awarded by Julia Roper to:
Players Theatre Company for the creative use of pyrotechnics in The Wizard of Oz

 

 

Comments

comments