BEST SET DESIGN in a COMEDY or a DRAMA
Doug Bennett
Ballarat National Theatre Inc.
Mr Bailey’s Minder by Debra Oswald

BEST SET DESIGN in a COMEDY or a DRAMA
Chris Shaw
Lilydale Athenaeum Theatre Co.Inc.
The Elephant Man by Bernard Pomerance

BEST LIGHTING DESIGN in a COMEDY or a DRAMA GOLD AWARD
Robin Le Blond
Lilydale Athenaeum Theatre Co.Inc.
The Elephant Man by Bernard Pomerance

BEST LIGHTING DESIGN in a COMEDY or a DRAMA SILVER AWARD
Steven Georgiadis
Skin Of Our Teeth Productions
Jane Eyre by Charlotte Bronte, adapted by Christine Davey

BEST SOUND DESIGN in a COMEDY or a DRAMA GOLD AWARD
Greg Shawcross
Geelong Repertory Theatre Co.
The Resistible Rise of Arturo Ui by Bertolt Brecht adapted by George Tabori

BEST SOUND DESIGN in a COMEDY or a DRAMA SILVER AWARD
Chris Shaw
Lilydale Athenaeum Theatre Co.Inc.
The Elephant Man by Bernard Pomerance

BEST COSTUME DESIGN in a COMEDY or a DRAMA GOLD AWARD
Sarah Jeffs / Annie Laurenson
Frankston Theatre Group Inc.
Charley’s Aunt by Brandon Thomas

BEST COSTUME DESIGN in a COMEDY or a DRAMA SILVER AWARD
Emma Watson
Skin Of Our Teeth Productions
Jane Eyre by Charlotte Bronte, adapted by Christine Davey

BEST PROPERTIES DESIGN in a COMEDY or a DRAMA GOLD AWARDNeil Barnett, Deborah Fabbro, Norma Seager
Brighton Theatre Co.
In The Next Room or the vibrator play by Sarah Ruhl

BEST PROPERTIES DESIGN in a COMEDY or a DRAMA SILVER AWARD
Barbara Hughes, David Dare, Dion Sexton
Williamstown Little Theatre Inc.
Silent Sky by Lauren Gunderson

BEST ACTRESS in a MINOR ROLE in a COMEDY or a DRAMA
Venetia Macken as “Angustias”
Heidelberg Theatre Co.
The House of Bernarda Alba by Frederico Garcia Lorca, translated by David Hare

BEST ACTOR in a MINOR ROLE in a COMEDY or a DRAMA
Ryan O’Connor as ‘Mason’, ‘Pilot’, ‘Ensemble’
Skin Of Our Teeth Productions
Jane Eyre by Charlotte Bronte, adapted by Christine Davey

BEST SUPPORTING ACTRESS in a COMEDY
Vivienne Rochford as ‘Dawn Patterson’
Bright Alpine Actors
It’s My Party (and I’ll cry if I want to) by Elizabeth Coleman

BEST SUPPORTING ACTRESS in a DRAMA
Paula McDonald as ‘Williamina Fleming’
Williamstown Little Theatre Inc.
Silent Sky by Lauren Gunderson

BEST SUPPORTING ACTOR in a COMEDY
Gilbert Gauci as ‘Mike Molinsky’
Essendon Theatre Co.
Old Actors Never Die. They Simply Lose the Plot by Lynn Brittney

BEST SUPPORTING ACTOR in a DRAMA
Geoff Gaskill as ‘Dogsborough’ , ‘Actor’ , ‘First Grocer’
Geelong Repertory Theatre Co.
The Resistible Rise of Arturo Ui by Bertolt Brecht adapted by George Tabori

BEST ACTRESS in a COMEDY
Cat Jardine as ‘Sabrina Daldry’
Brighton Theatre Co.
In The Next Room or the vibrator play by Sarah Ruhl

BEST ACTRESS in a DRAMA
Gemma Pantaleo as ‘Jane Eyre’
Skin Of Our Teeth Productions
Jane Eyre by Charlotte Bronte, adapted by Christine Davey

BEST ACTOR in a COMEDY
Jonathan Best as ‘Nicodemus’ , ‘Lady Enid’
Beaumaris Theatre Inc.
The Mystery of Irma Vep – A Penny Dreadful by Charles Ludlam

BEST ACTOR in a DRAMA
Cameron Allen as ‘Arturo Ui’
Geelong Repertory Theatre Co.
The Resistible Rise of Arturo Ui by Bertolt Brecht adapted by George Tabori

BEST DIRECTOR of a COMEDY Production
Natasha Boyd
Brighton Theatre Co.
In The Next Room or the vibrator play by Sarah Ruhl

BEST DIRECTOR of a DRAMA Production
Greg Shawcross
Geelong Repertory Theatre Co.
The Resistible Rise of Arturo Ui by Bertolt Brecht adapted by George Tabori

BEST COMEDY PRODUCTION
Brighton Theatre Co.
In The Next Room or the vibrator play by Sarah Ruhl

BEST DRAMA PRODUCTION
Geelong Repertory Theatre Co.
The Resistible Rise of Arturo Ui by Bertolt Brecht adapted by George Tabori

Congratulations one and all!

Comments

comments